WAT MOTOR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

1965 yılında Türk General Elektrik Endüstrisi A.Ş. adı altında kurulan WAT, yolculuğuna Türk Elektrik Endüstrisi (TEE) olarak devam ederken 1999 yılında Arçelik A.Ş. altında faaliyet göstermeye başladı. 2018 yılında “WAT Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş.” olarak elektrik motorları, elektrik motor sürücüleri ve hareket kontrol sistem çözümleri sağlayan bir şirket olarak yeniden yapılandırıldı. 40.000m2 kapalı, 150.000m2 açık alanı ve yaklaşık 500 çalışanı ile WAT; Türkiye’nin en büyük şirketler topluluğu olan Koç Holding şemsiyesi altında çalışmalarını sürdürmektedir.

Elektrik motorları alanında Türkiye’ deki en büyük ihracat şirketi olan WAT, üretiminin %70’ ini doğrudan yurtdışına ihraç etmektedir. Bunun yanında, ülkedeki Elektrik & Elektronik Sanayisi iş kolunda en fazla ihracat yapan 38. firma konumundadır. İhracat konusundaki bu başarısını koşulsuz kalite güvencesi, elektrik motor ve sürücüleri konusunda ülkedeki en deneyimli ve büyük Ar-Ge ekibi, Avrupa’ nın önde gelen OEM’ leriyle kurduğu işbirlikleri ve sahip olduğu uluslararası test, sertifika ve belgeleri sayesinde sağlamıştır.

WAT, beyaz eşya ve endüstriyel motorlar alanında faaliyetlerine devam ederken kendine çizdiği yol haritasıyla uyumlu olarak otomotiv ve e-mobility alanlarında çözümler üretmeye başlamıştır. Bu kapsamda, akıllı hareketlilik (smart mobility) sistemlerine ilişkin kalıcı mıknatıslı (Permanet Magnet) motor, araç kontrol sistemi özellikli motor sürücü, araç üstü şarj cihazı ve kullanıcı ekranlarından oluşan bir ürün gamını 2020 yılında tanıtmıştır. Bunun yanında otomotiv için yardımcı sistemler ve yardımcı elektronik çözümleri konusunda çalışmalarına devam etmektedir. Edindiği bilgi ve tecrübeyi karayolu dışı araçlar alt sistem çözümleri (off-highway applications) ve AGV gibi intralojistik alt sistem çözümleri ile genişletmeyi planlamaktadır.

Çevik organizasyon yapısı ile odağına müşteriyi ve müşteri için yaratılan değeri koyan WAT, otomotiv sektörü için gerekli olan çeviklik ve müşteri odaklılık beklentisini sağlayabilecek durumdadır.

WAT, 50 yılı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesi ile Koç Holding ve Arçelik Grubundan gelen köklü iş kültürü, güçlü ve geniş bağlantıları sayesinde birçok avantaja sahiptir. Sektöre ve müşteriye özel rekabet avantajı sağlayan ürün portföyü, koşulsuz kalite güvencesi ve yüksek mühendislik gücüyle otomotiv ve e-mobility çözümlerinde de kesintisiz müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflemektedir.